Raha

Lugeja küsib: kas ühistu võetud remondilaen takistab korteri müüki?  

Ajakiri Tiiu, 11. detsember 2020 06:09
Veebruari keskpaigas põlenud kortermaja Pebre 7 remont Pelgulinnas.Foto: Robin Roots
„Elan kuue korteriga ühistus, kus on võetud fassaadiremondi jaoks laenu. Kuna tahan korteri müüki panna, siis soovin teada, kas laen võib kuidagi takistuseks saada,“ uurib Helju Tartust.

„Korteriühistu võetud remondilaen ei takista korteri müüki,“ selgitab vandeadvokaat Keijo Lindeberg. „Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse (KrtS) § 43 lg 1 kohaselt lähevad korteri müügi korral omaniku õigused ja kohustused, sealhulgas kohustus tasuda remondilaenu, omandajale üle.“

Samal teemal

Lindeberg lisab, et müüjal on kohustus teavitada ostjat korteriomandiga seotud kohustustest. Ka võib ostja enne tehingu tegemist küsida ühistu esitatud arveid, et näha korteriga seotud püsikulusid. „Ostjale ei tohi näidata üksnes kommunaalkulude arveid, kus laenumakseid (veel) kajastatud pole, ega jätta talle andmata infot ühistu võetud laenu kohta,“ märgib Lindeberg. „Remondilaenu võtmine automaatselt korteri hinda ei mõjuta, aga siiski on tegemist asjaoluga, millest ostja peab olema teadlik.“

Asjaõigusseaduse § 119 lg 1 kohaselt peab kinnisasja omandamise või võõrandamise tehing olema notariaalselt tõestatud. Kinnisasja müügilepingu sõlmimisel lisab notar sinna ka korteriga seotud kohustuste info.