Nipid

SUVEKUUMUS JÄTKUB: 10 asja, mida mitte mingil juhul autosse ei tohi jätta 

Toimetas Annaliisa Köss, 26. juuni 2020 05:08
Koera kehatemperatuur tõuseb surmava 41 kraadini kõigest 20 minutiga ning õnnetuse ärahoidmiseks ei ole kasu ei avatud akendest ega auto jätmisest varjulisse kohta.Foto: James Frewin / Unsplash
Suvekuumuses võib päikese käes seisvast autost kiirelt saada koht, mis muutub ohtlikuks nii inimestele kui mitmetele esemetele. Isegi kui sa arvad, et avatud aken või parkimine varju päästab olukorra, siis nii see ei ole. Mida tähele panna, et lemmikloomadel oleks turvaline sinuga kaasa sõita ning päikeseprillide raamid endiselt kuju hoiaksid?

Kui kiiresti auto üle kuumeneb?

Selleks, et autos tekiks kasvuhooneefekt, ei ole kuuma päikest tingimata vajagi – piisab sellest, kui päikeseenergia autosse n-ö kinni jääb ehk kuumus istmetesse, armatuurlauda jm lukustub ning mis seejärel radiaatorina tööle hakkavad. 

Samal teemal

Ekspertide sõnul saavutab auto sisetemperatuur juba 16-kraadise välistemperatuuri korral 38-kraadise kuumuse. Kui aga suvekuumuses küündib välistemperatuur 30 kraadini, tõuseb autos sees temperatuur kiiresti koguni 60 kraadini. Stanfordi Ülikooli Meditsiinikoolis läbi viidud uuringu põhjal juhtub see 80%-l juba 30 minuti jooksul.

Lapsed ja lemmikloomad

Olgugi et terve mõistus ütleb, et lapsi ja lemmikloomi ei tohi kuumaga autosse jätta, on endiselt arvukalt juhtumeid, mil sellise tegevuse tagajärjed on traagilised ning võivad lõppeda surmaga. Kurb statistika ütleb, et Ameerika Ühendriikides sureb seetõttu keskmiselt 38 last aastas. Ühendkuningriikide suurim koerte heaolu eest vastutav organisatsioon Dog Trust toob aga 2014. aastal läbi viidud uuringu põhjal välja, et rohkem kui üks inimene kümnest teadis koera, kes on kuuma ilmaga autosse jäetud. Koera kehatemperatuur tõuseb surmava 41 kraadini kõigest 20 minutiga ning õnnetuse ärahoidmiseks ei ole kasu ei avatud akendest ega auto jätmisest varjulisse kohta.

Pudelivesi

Tundub ju täiesti mõistlik kuumaga kogu aeg veepudel enda ligi hoida, kuid tuttavad kemikaalid nagu bisfenool A (BPA) ja ftalaadid, mis täidavad plastpudelites siduvat rolli ja muudavad plastiku elastseks, võivad hakata kuuma käes vabanema ning eralduda sinu joogivette. See aga võib tekitada terviseprobleeme.

Purgijoogid

Ilmselt ei tule kellelegi üllatusena, et kui mis tahes purk on saanud loksuda või kui see on soojem kui peaks, avaneb see vurtsuga, nii et vedelik laiali paiskub. Sa ei taha ju juua sooja karastusjooki, pealegi veel pärast oma autot pesta?!

Telefonid ja muud akuga seadmed

Päikesekaitsekreem

Nii kummaline kui see ka ei ole, võib toode, millega me end päikese eest kaitseme, väga kuumades tingimustes n-ö koost laguneda. Erandjuhtudel võib kreemipudel autos ka lõhkeda, jättes endast maha koosluse, mida on väga raske puhastada.

Aerosoolid

Erinevaid aerosoole, näiteks juukselakki või deodoranti ei tohiks kindlasti kuumaga autosse jätta – kui temperatuur tõuseb 48 kraadini, suureneb rõhk aerosoolpudelis niivõrd, et see võib plahvatada. Siia alla saab liigitada veel ka näiteks välgumihklid, mis samuti kuumas autos plahvatada võivad.

Päikeseprillid

Päikeseprillid võiksid su silmi ereda päikesevalguse eest kaitsta ka autost väljudes, kuid kui oled otsustanud need hoopis autosse jätta, ei ole see üldse hea mõte. Kui päikeseprillide raamid on valmistatud plastikust, võid sellega endale karuteene teha, nii et raamid võivad väänduda või hoopiski värvi muuta. Samuti ei mõju kuumus hästi prilliklaasidele – ka need võivad kuumuse mõjul moonduda.

Üldjuhul on juba ravimi pakendil kirjas, et seda tuleb hoida originaalpakendis ja otsese päikesevalguse eest kaitstult temperatuuril kuni 25 kraadi. Mõningaid ravimeid tuleb hoida lausa külmkapis, seetõttu ei ole kuum auto ühegi tableti, siirupi jmt jaoks õige koht.

Toiduained

USA Toidu- ja Ravimiameti kohaselt ei tohi külmutatavaid toite nagu liha, kalatooted ja munad hoida soojas mitte rohkem kui kaks tundi. Mida kuumem on keskkond, seda vähem toitu seal hoida tohib. Selle alla läheb kindlasti ka kuum auto, kus päev läbi seisnud toiduained võivad õhtuks juba riknenud olla ning tekib risk erinevateks toiduohutusega seotud haiguste tekkeks. Sama soovitus kehtib ka lemmikloomatoidu osas.

Vein

Kui oled suveõhtul kellelegi külla minemas ja tundub hea mõte juba hommikupoolikul poest läbi minna, siis samamoodi kui toiduainetega, ei tohiks kuuma autosse jätta ka veinipudelit. Vein on samuti mõeldud hoiustamiseks kindlal temperatuuril ja kui see läheb liiga kuumaks, muutub selle n-ö vananemisprotsess ja moondub ka maitse. Uuringutest on ka selgunud, et liigse kuumuse mõjul võib veinis sisalduv etüülkarbamaat (ühend, mis esineb naturaalsel kujul kääritatud toiduainetes ja alkohoolsetes jookides, nagu leib, jogurt, sojakaste, vein ja õlu, ning eelkõige luuviljalistest või nende pressimisjääkidest valmistatud kangetes alkohoolsetes jookides – toim) osutuda kantserogeenseks ehk vähki põhjustavaks ühendiks.

Allikas: driving.co.uk