Uudised

JAANIPÄEVAKS VALMIS | Häid soovitusi, et jaanipäev tuleks ohutu! 

Toimetas Annaliisa Köss, 21. juuni 2020 22:45
änavu soovitatakse jaanipäeva tähistada pere ja lähedaste seltsis. Foto: Andy Køgl / Unsplash
Tänavu soovitatakse jaanipäeva tähistada pere ja lähedaste seltsis. Selleks, et jaanilõke oleks ohutu, kutsub Päästeamet üles leidma igale jaanitulele lõkkevalvurit.

Et jaanipäev jääks meelde toreda päevana, tuleb silmas pidada kõiki tuleohutusnõudeid ning selle eest saab hoolitseda lõkkevalvur. Oma ohutu jaanituli registreeri aadressil jaanituli.geoape.com. Kõikide registreerunud lõkkevalvurite vahel läheb loosi peaauhinnana kvaliteetne söegrill ja lisaauhindadena kolm tulekustutit.

Samal teemal

„Jaanilõkke valvuri ülesanne on kanda hoolt selle eest, et lõke oleks tehtud ohutult ja tule tegemisel järgitaks tuleohutusnõudeid. Lõkkevalvur hoiab silma peal ka sellel, et jaanipäevalised järgiksid ohutusnõudeid ning kui tähistamine lõppeb, kustutab valvur ka lõkke,“ selgitab Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Sandra Tammiksaar.

„Kuna tänavu teevad inimesed jaanilõkkeid ilmselt tavapärasest rohkem ka koduaias, suvilas ja maakodude juures, tasub olla eriti hoolas ja tähelepanelik, et tuli ei väljuks kontrolli alt. Kindlasti peab arvestama tuule suuna ja tugevusega ning tuleb hoolitseda selle eest, et lõkkeaseme ümbruses ei oleks süttivat materjali,“ lisab ekspert.

Lõkkevalvuri kampaania toimub kolmandat aastat, mullu registreerus lõkkevalvuriks 437 inimest.

Et jaanipäev jääks meelde toreda päevana, tuleb silmas pidada kõiki tuleohutusnõudeid ning selle eest saab hoolitseda lõkkevalvur.Foto: Michael Descharles / Unsplash

Meelespea jaanilõkke valvurile:

 • Registreeri end oma jaanipäevalõkke valvuriks ja märgi kaardile oma ohutu lõke siin.
 • Hoia kindlasti käepärast laetud mobiiltelefon, et saaksid vajadusel numbrilt 112 abi kutsuda.
 • Alla meetri suuruse läbimõõduga jaanilõke tee hoonest vähemalt 8 meetri kaugusele, üle meetri suuruse läbimõõduga lõke olgu hoonest vähemalt 15 meetri kaugusel. Metsast olgu lõkke kaugus vähemalt 20 meetrit.
 • Jaanilõke tee selleks ettevalmistatud mittepõlevale pinnasele ning hoia lõkkeaseme ümbrus süttivast materjalist puhtana. Lõkkes tohib põletada vaid puhast (immutamata) puitu ning pappi ja paberit.
 • Tuld võib teha tuulevaikuses või nõrga tuulega (tuule kiirus alla 5,4 m/s). Jälgi ka tuule suunda, et sädemed ei lendaks põlevmaterjalidele või et lõkkesuits ei häiriks naabreid.
 • Jaanipäevatunde ja hea meeleolu loomiseks piisab ka väikesest lõkkest. Tähtis ei ole lõkke suurus, vaid meeleolu, mida lõke loob.
 • Nii lõkke tegemisel kui grillimisel hoia käepärast esmased kustutusvahendid, nt pangetäis vett, liiva või tulekustuti.
 • Tuld ei tohi jätta järelevalveta, isegi mitte hetkeks. Lõkkevalvurina kanna hoolt selle eest, et tuli saaks kindlalt kustutatud.
 • Lõkete tegemise, grillimise ja muude tuleohutusalaste küsimustega võib helistada päästeala infotelefonile 1524.
Alati ei peagi traditsioonilist suurt lõket tegema, vaid lõkkeasemeks võib kasutada ka šašlõkivanni, mõnd suurt tulekindlat anumat või meisterdada ise hoopis Rootsi tõrviku. Foto: John-Mark Smith / Unsplash

Nipiraamat soovitab traditsioonilise lõkke asemel proovida ka järgmist:

 • Süüta kõiki tuleohutusnõudeid järgides hoopis üks või mitu Rootsi tõrvikut. Need loovad hubase meeleolu ja asendavad igati ka suurt lõket. Rootsi tõrviku valmistamise juhendi leiad siit.
 • Kui leiad kuuri alt näiteks vahva vanaaegse pange, miks mitte hoopis see n-ö lõkkeplatsiks kujundada. Säti pang rippuma, loo ümberringi mugavad istumiskohad ning kaunis õhtu on garanteeritud ka ilma suurema lõkketa. 
 • Kui sul on olemas grillimiseks kasutatav vann, saad sellegi lõkke tegemiseks ära kasutada. Kui vorstikesed ja šašlõkk valmis, lisa sütele mõned halud ning kaunis lõke ongi süttinud. 
 • Kindlasti oled Ameerika filmides näinud, kuidas sealpool ookeani tehakse lõket suurtes tünnides. Miks mitte ka taoline endale lõkkeasemeks muretseda?!

Päästeliit: ettevaatust tule, alkoholi ja viirusega!

Igal aastal saavad Eesti päästjad jaanipühade ajal hulga väljakutseid, mis on seotud tulega hooletu ümberkäimise ja alkoholi kuritarvitamise tagajärjel tekkinud õnnetustega. Kindlustusseltsid tegelevad jaanipäevajärgselt mitmete tuleõnnetustest või ettevaatamatusest tingitud kahjudega. Juhtumite kulud võivad halvemal juhul ulatuda kümnete tuhandete või lausa saja tuhande euro piiresse.

Selleks, et jaanipühad mööduks võimalikult turvaliselt, kutsuvad ka nii Päästeliit kui ERGO kindlustus eestimaalasi üles säilitama kainet mõistust tule tegemisel ja pidutsemisel ning arvestama jätkuva koroonaohuga.

„Viimastel nädalatel inimeste käitumist jälgides tundub, et koroonaoht oleks justkui möödas, kuigi tegelikult see nii ei ole. Siiras soovitus on tähistada jaanipäeva seekord väiksemas pere- või sõprade ringis. Oluline on teha endale selgeks ohutu lõkketegemise põhitõed ning olla pidutsevate kaaslaste mõistusehääleks,“ ütles Päästeliidu juhatuse esimees Piia Kallas.

ERGO kindlustuse hinnangul teeb erinevatest õnnetusjuhtumitest rahaliselt kõige enam kahju jätkuvalt tuli. „Tuleõnnetuste arv moodustab kõigist kahjujuhtumitest küll vaid 2%, kuid rahaliselt moodustab selliste kahjude hüvitamine 25%. Kuigi õnnetusi pole alati võimalik ära hoida, saab igaüks teha endast oleneva, et neid ennetada,“ juhib ERGO kindlustuse kahjukäsitlusvaldkonna juht Caterina Lepvalts tähelepanu mitte valvsust kaotama. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee