Tee ise

Artikkel ilmus Käsitöö 2020. aasta aprilli-mainumbris. Lisaks leiad ajakirjast kaks õpetust, kuidas ise viikingiainelisi naiste kostüüme valmistada.

VAATAME AJAS TAGASI: viikingiaja rõivaste lummuses  

Jaana Ratas, vanade tekstiilide uurija; ajakiri Käsitöö, 11. mai 2020 19:00
Foto on tehtud Tallinna 21. Koolis, kus juba 34. korda toimus igatalvine suurejooneline kunsti- ja kultuurinädal. Selle nädala jooksul kujundavad õpilased kogu koolimaja teemakohaselt. Kohal käib palju külalisi ja esinejaid, õpilased külastavad muuseume ja näitusi ning osalevad mälumängudes ja kunstivõistlustel. Korraldav klass kannab alati vastava maa rahvuslikku riietust. Eestvedajad ja põhitegijad on humanitaarklass 11c ning suur osa on nädala korraldamises ka kunstiajaloo õpetajal Tiina Meeril. Eelnevatel aastatel on tegeldud Jaapani, Inglismaa, USA ning Saksamaa kultuuriga. Selle aasta kunstinädala teema oli Norra.Foto: Martin Ahven

Viikingitesse puutuv paelub seniajani erinevate elualade inimesi ajaloolastest käsitöömeistriteni. Tutvustame põnevaid fakte väljakaevamistelt ja õpetame tegema viikingiteainelisi naisterõivaid.

Põhjamaade muuseumides kohtab rohkelt viikingite rõivaste rekonstruktsioone. Siiski ei ole rõivauurijatel ühtset ega lõplikku ettekujutust sellest, kuidas inimesed tollal riietusid. Rõivaste kohta annavad teavet eri allikad: näiteks arheoloogilised ehte- ja tekstiilileiud ning inimkujutised ripatsitel, pildikividel ja piltvaipadel. Leitud tekstiilikatked on terviku kokkupanekuks paraku väikesed ja piltkujutised liialt stiliseeritud.

Samal teemal

09.10.2020
MINEVIKUHETK | 9. oktoober: viiking Leifr Eiriksson maabus esimese eurooplasena Põhja-Ameerikas
25.09.2020
MINEVIKUHETK | 25. september: Inglise armee lõi Stamford Bridge'i lahingus viikingiväge
19.05.2020
Suveseeliku väljakutse sai joone alla! Vaata siit, kuidas õmmelda muretu maapiiga hõlmikseelikut!
17.05.2020
Igakevadine oodatud käsitöösündmus „Seto pitsi päevad“ toimub ka sel aastal