Nipid

Ekspert kaks-ühes vingugaasiandurist: sageli ei sobi see õieti millekski! 

Laura Liinat, 21. mai 2020, 08:49
Vingugaasiandur paigaldatakse seinale, enamasti inimese hingamisteede kõrgusele, sest selle mõte on kaitsta inimese elu. Foto: Toa Heftiba / Unsplash
Nipiraamatule on kirja saatnud Maili Harjumaalt, kes küsib: „Kolisin korterisse, kus on gaasipliit ja -ahi. Sellega seoses peaksin paigaldama ka vingugaasianduri. Kas tohin vahetada suitsuanduri lihtsalt kaks-ühes-lahenduse vastu välja?“

Millise vingugaasianduri peaks koju paigaldama?

Vastab Siim Parveots, Eesti Tuletõrjeliidu tuleohutusspetsialist

Igal anduril on oma otstarve

  • Suitsuandur paigaldatakse lakke, sest see avastab tulekahjusuitsu, mis enamasti on kuum ja tõuseb esmalt lae alla.
  • Vingugaasiandur paigaldatakse seinale, enamasti inimese hingamisteede kõrgusele, sest selle mõte on kaitsta inimese elu. Magamistoas tähendab see anduri voodi ja elutoas istumise kõrgusele asetamist. Puhas vingugaas on õhuga suhteliselt sama erikaaluga ja võib hõljuda ruumis erinevates õhukihtides, kuigi sooja õhuga segatuna (nt ahjust väljudes) või külma ilmaga (nt tuba tuulutades) võib ka vingugaas algul tõusta lae alla ja jahtudes liikuda mujale.

Kaks-ühes-toode ei sobi

Seetõttu võib öelda, et mõistlik oleks valida eraldi andurid ja paigaldada need õigetesse kohtadesse, lähtudes tootja juhenditest. Vältida tuleks üks-sobib-kõigeks-tooteid, sest sageli ei sobi need õieti millekski.

Jälgi neid juhiseid

  • Selgitustöö käib asja juurde. Vingugaasianduri valimisel on soovitatav osta andur tuleohutusele spetsialiseerunud kauplusest, kus tehakse müügi käigus ka kvaliteetset selgitustööd.
  • Kallim, aga pikema elueaga. Andurite eluiga on 2−10 aastat – see on kirjas anduri peal. Esmapilgul odav, kuid lühikese elueaga andur tuleb kokkuvõttes kallim. Parem on osta kohe korralik andur, mille tööiga on kuni kümme aastat.
  • Niiskesse ruumi spetsiaalne andur. Kui paigaldad anduri niiskesse ruumi, peab sellel olema vähemalt klass IP44, mis näitab tolmu- ja niiskuskindlust. Kuivas ruumis pole tarvis IP-klassi jälgida.

Samal teemal

16. oktoober 2020, 15:30
TOAD SOOJAKS OHUTULT! Korstnapühkija selgitab, kui sageli hooldada küttesüsteeme ja kuidas üldse õigesti kütta
1. august 2020, 14:32
PUUST JA PUNASEKS: põhjalikult vingugaasist ja vinguandurist!
21. mai 2020, 11:45
Et õnnetused ei juhtuks: nende soovituste abil muudad oma kodu turvaliseks!
4. mai 2020, 13:32
LUGEJA KÜSIB: kas kortermajas ikka võib praegusel ajal remonti teha?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee